E6-fejring – intern

For turledere og afdelinger i Dansk Vandrelaug:

Arbejdsgruppen bestående af:

  • Torben Grandfeldt, hovedbestyrelsen
  • Steen Kobberø, Lyngby afdeling og ERA
  • Bente Frænell, Københavns afdeling, formand for stiudvalget
  • Ole Bertelsen, Gentofte afdeling

… har siden deres første møde den 7. januar 2025 arbejdet videre med planlægningen af E6’s 50-års jubilæum:

Opdateret 15-7-2025

På Facebook og i nyhedsbreve er der hele tiden opfordring til at gå med på E6-ruterne. Facebook har mange små fine levende klip, der flittigt deles med mange både i og uden for DVL. Tak til sekretariatet for det fine arbejde.

Rundt på hele E6-ruten fra Helsingør til Kruså er der lavet ture over hele sommeren, som ender ud i festligholdelse 23.8, både i Roskilde og i Sønderjylland.

I Sønderjylland laves der tur fra tidlig morgen med forplejning og naturvejleder. Der bliver rakt ud til andre vandregrupper i området for deltagelse, samt annoncering i lokalaviser og kontakt til det lokale tv.

I Roskilde er der ved at være styr på det andet arrangement. 6 vandreture mødes på plænen ved Vikingeskibsmuseet, kl. 15, hvor der vil være lidt forplejning, taler, musik og fællessang.

Vejret vil selvfølgelig være godt til begge arrangementer!

Som koordinator for E6-projektet vil jeg gerne takke alle turledere og andre frivillige for det rigtigt gode arbejde der er lagt i afholdelse af ture og planlægning af eventarrangementerne.

Nyd resten af sommeren på de gode danske vandrestier og i godt selskab med DVL.

/Torben/

Kommende møder:

Teams-møde for de frivillige omkring det praktiske for 23.8 vil blive 17.8 kl. 10 (søndag)

Andre tanker og ideer er meget velkomne.

Venlig hilsen Torben

 

Planlagte aktiviteter:

  1. Eventdag i Roskilde – 23. august 2025:
    • Stjerneture organiseres fra forskellige startpunkter og samles i Roskilde.
    • Afslutning med vandretræf i Roskilde, der inkluderer taler, servering og musikalsk underholdning.
    • Mulighed for tilmelding.
  2. Lokale vandringer på Sjælland, Fyn og Sønderjylland:
    • Afdelingerne på Sjælland, Fyn og i Sønderjylland arrangerer lokale vandreture i forbindelse med jubilæet.
  3. Fondsansøgninger og ressourcer:
    • Der udarbejdes fondsansøgninger for at finansiere projektet, herunder PR-materialer og halsediser til deltagerne.
  4. Løbende vandringer langs E6 i 2025:
    • Alle ture langs E6 skal have “E6” i titlen for at sikre synlighed og automatisk inkludering i den samlede oversigt.
    • E6-logoet er tilgængeligt til brug i markedsføringsmateriale.
  5. Koordinering og PR:
    • Denne side vil løbende opdatere om jubilæet.
    • DVL’s markedsføringsudvalg og sekretariatet arbejder på at skabe synlighed i medierne og på sociale platforme med hashtagget #E6in2025.

Kontaktperson:

Torben Grandfeldt koordinerer projektet og står til rådighed for spørgsmål og yderligere information.

Vi opfordrer alle afdelinger langs E6 til at deltage aktivt i forberedelserne og bidrage med ture og arrangementer langs E6.

Mere information følger løbende.