FULDTEGNET Fleredags tur til Fyn, Langeland og Tåsinge
I 2026 går vores flere dages tur til det Sydfynske, hvor vi skal vandre på Fyn, Langeland og Tåsinge

Vi har igen i 2026 fornøjelsen af kunne byde 40 vandrere på en flere dages tur, denne gang til det Sydfynske, hvor vi skal bo på hyggelige
Hotel Rudkøbing Skudehavn, Skudehavnen 21, 5900 Rudkøbing.
Turen starter på Sydfyn, hvor vi mødes på Odensevej 169A, 5600 Faaborg. Herfra vil vi gå en 15 km's tur i Svanninge bjerge til Sollerup Gård, hvor Naturstyrelsen Fyn bor, ned til Arreskov sø og retur til bilerne over Lerbjerg, . Når vi er færdige her, kører vi til vores hjem de næste par dage.
Onsdag vil vi starte dagens vandring ved Tranekær og blandt andet gå på dele af Øhavsstien, og vi vil besøge Medicinhaverne.
Sidste dag vil vi på vej hjem gøre holdt på Tåsinge, hvor vi vil gå en 14 km tur i det meget smukke område gennem Troense, til Valdemar slot og i den fine bøgeskov.
Mere udførligt program sendes til deltagerne.
Tidspunkt: tirsdag den 2. – torsdag den 4. juni 2026
Pris: 2.100,- kr. pr person i delt dobbeltværelse inklusive fuld forplejning. Tillæg for enkeltværelse er 250,- kr./person
Tilmelding: til Inger på iar@udsigtens.dk eller 23201342 fra lørdag den 10. januar kl. 08.00