Vandreferie til Ebeltoft/Fuglsøcentret Betaling Fuldtegnet
Fuldtegnet mulighed for at komme på venteliste
4 dages tur til det bedste af Mols bjerge. Vi kender området godt . Vi har sommerhus i Ebeltoft.
Vi kører fra Forum Horsens kl. 9.00 mandag den 02.06. Vi parkerer ved Molskroen, med afgang 10.30

Dag 1: Kernelandet af Mols:
Vi starter langs kysten og videre op i Århus universitetets rewilding område, hvor vi håber at finde orkideer og kodriver. Vi ser på, hvordan store planteæder påvirker vegetationen. Herefter ind i Langmosen , hvor man kan komme på gyngende grund, 2-3 m tørv. ( Husk håndklæde til at tørre fødder i !).
Egen medbragte madpakke på Strandkær, hvor vi evt. kan spise inde. Efter middagen ca. 4 km langs Mølleåen og med flotte skrænter.
Herefter kører vi til Fuglsøcentret for at få værelserne.
Dem der har lyst kan herefter tage med hen til Draget for at se på skanser .
laIt: 10 km
Dag 2: Ørnbjerg Mølle turen:
Vi kører i privatbiler til Egsmark strand, hvor vi tager bussen til Femmøller. Vi går igennem “ urskov” frem til Krakær Camping, hvor vi evt. kan købe is. Frokost ved Ørnbjerg Mølle. Videre langs Ulstrup å, hvor der er isfugl.
Vi drejer fra den fastlagte vandresti op gennem plantagen, for at komme op til guidernes sommerhus, hvor der er kaffe og kage.
Når vi har hygget her, er der 800 m. ned til bilerne.
laIt 16 km
Dag 3: Molsbjerge stien med et tvist.
Vi stiller bilerne ved Trehøje med de storslåede udsigter 360 grader rundt. Herfra videre over til Tinghulen og Porskær stendysse.
Vi følger en ny sti ind til “ den genfundne sø” Danmarks højest beliggende sø ? Her er der også stensåninger, som er en meget sjælden naturtype i Danmark. Jeres guider har fritlagt dem ( Sammen med andre frivillige).
Vi går herefter til velfortjent frokost ved Agri Bavnehøj. De med overskud kan gå op på højen ( 137 m over havet ) for nye udsigter.
På turen tilbage til bilerne tager vi lige et kik på Skovbjerg . Som anført er der mange toppe, men de kan undlades. Den ene guide kan korte turen af, så den bliver 2-3 km kortere og med betydelige færre højde meter.
laIt 16 km og 350 højdemeter
Dag 4 : Til Kalø slotsruin.
På vejen til Horsens stopper vi ved Kalø vig . Vi går en tur i troldeskoven op til Bregnet kirke. Vi ser Baron von Jenisch mindesten, og hører om baronens skæbne. Herefter til en utrolig flot stendysse. Vi spiser ved Kalø Slotscafe. Dem som har lyst kan herefter tage med til slotsruinen. Ialt 8 km , med ruinen 11 km.
Sværhedsgrad: I Nationalparken er der en del bakker, specielt på 3 dagen. Her kan de dog minimeres ved at gå uden om. Det er et lille område, så folk der ikke har mod på 15 km kan anbringe biler ved frokoststeder, derved minimeres turene til ca. 10 km. Vi har hele dagen, så vi har ikke travlt.
Pris :2400 kr. i delt dobbeltværelse. 3150 kr, i enkeltværelse
Prisen inkludere: 3 overnatninger. 3 morgenmadsbuffet. 3 middag med forret på tallerken og hovedret fra buffet.
Frokost x3 som formentlig bliver at guiderne køber fælles brød og pålæg.
Prisen inkludere ikke:
Lommepenge samt drikkevarer. Man kan købe drikkevare på hotellet. Man må ikke drikke medbragte drikkevarer på fælles arealerne.
Kørsel er ikke inkluderet. Busbillet fra Egsmark til Femmøller ( Husk evt. rejsekort) Turen er i egen bil, og med fælles kørsel. For fælleskørsel fra Horsens og rundt i området er prisen 190 kr. som betales til chaufføren .
Madpakke første dag skal selv medbringes.
Pligtstof: Det er et krav at man er medlem af DVL. Dansk ret skal regulere ethvert krav der rejses overfor virksomheden, og søgsmål skal anlægges ved dansk ret eller ved voldgift i Danmark, Der er ingen forsikringer. Turen er på eget ansvar. Der er læge/ sygeplejerske med.
Tilmelding til Peter Krogh 20290222. Man er først tilmeldt ved indbetalt depositum 300 kr. (tilbagebetales kun hvis turen aflyses fra DVL) Indbetalt på Konto: Danske bank. Reg 4316 . Konto nr: 134 720 92. ( husk navn og “Molsturen” )Restbeløbet indbetales senest 02.04. Det er først til mølle princippet.
Fuglsøcentret ligger naturskønt med mulighed for vandringer til badestrand. Lige op ad ligger Karpenhøj Naturcenter hvor vi kan tænde bål og hygge om eftermiddag/ aften.
Tilmeldingsfrist: Er overtegnet, du kan komme på venteliste
Minimum deltagere:20
Max deltagere: 35
Horsens afd.