VandreLiv omdeles nu med ForbrugerKontakt

Omdelingen af VandreLiv foregår ikke længere via PostNord. Fra blad nr. 3 2023 sørger FK Distribution (ForbrugerKontakt) for, medlemmerne modtager bladet. Få svar på spørgsmål her.

Dansk Vandrelaugs medlemsblad VandreLiv

Da vi er låst af produktionsplanerne til og med januar 2024, har vi måttet acceptere, at bladet først omdeles den første onsdag eller torsdag i ulige måneder. Det vil sige følgende datoer:

Nr. 5: 6.-7. september.
Nr. 6: 1.-2. november.

Du har mulighed for at se ture op til 10 dage inde i det nye blads dækningsperiode, så du kan holde dig orienteret om vandreturene i det gamle blad. Du kan selvfølgelig også bare finde alle turene på dvl.dk/vandreture – så får du alle pop op-turene med.

Er et eksemplar af VandreLiv ikke kommet til tiden, må du meget gerne udfylde denne formular, så vi kan sende klagen videre til distributøren:
  • Felter med (*) skal udfyldes.
  • Eftersendelser via GLS-pakkepost

    Vi benytter dit mobilnummer i forbindelse med eftersendelser via GLS. Dermed modtager du en SMS, når pakken er på vej. Du kan også få en notifikation, hvis du har GLS-appen.
  • Sæt et flueben, så vi ved, du er et menneske:
  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.

Spørgsmål og svar om den nye leveringsform

I forbindelse med skiftet til FK Distribution (Forbrugerkontakt) har vi modtaget nogle spørgsmål, som Pia Nielsen, Kundesupport i Mailmak/PortoService, her svarer på:

Reklameomdelingen kører utrolig dårligt i mit kvarter. Hver anden eller hver tredje uge sker der ingen omdeling. Og der efterleveres ikke. FK har svært ved at få bude, og uden bude ingen omdeling, Vandreliv eller ej.

– Det er helt korrekt, at alle distributørerne i hele Danmark kæmper med at få arbejdskraft. Om det så er brev, magasiner eller pakker der skal omdeles, så er arbejdsløsheden lav i øjeblikket. Det er udfordringer, som alle distributørerne forsøger at løse på hver deres måde. Indtil videre er det ikke gået ud over den samlede omdelingskvalitet, som hvert selskab står på mål for – alle har et kvalitetskrav på 98 % af omdelingen. Og da distributørerne alle har under 1 % reklamationer på samlede omdelinger, holder de stadig deres mål.

– DVL kan via Mailmak/PortoService styre reklamationer, så DVL efter hver udsendelse præcist ved, hvem der har haft problemer med levering. Når samme modtager har haft gentagende problemer med levering på deres adresse, går vi ind og sikrer, at de fremover modtager VandreLiv via brev (enten med PostNord eller Bladkompagniet) i stedet for via ForbrugerKontakten. Det styrer vi i samarbejde med DVL’s sekretariat, så medlemmerne får en god oplevelse med så få gener som muligt.

Nej tak til reklamer

På mange postkasser står der Nej tak til reklamer og aviser, hvordan opfattes det af budene?

– Budene skal aldrig afkode om en postkasse må få reklamer eller aviser. Buddet får alt færdigpakket og en elektronisk liste over, hvilke postkasser han/hun skal levere noget i. Ønsker en modtageren ikke at få reklamer, skal de melde det til FK digitalt. Derved er det i selve datasorteringen, at man ved, om der skal pakkes et bundt reklamer til adressen eller ej. Men DVL’s medlemmer vil modtage bladet, uanset om de ønsker reklamer eller ej. Bladet bliver pakket i et omslag uden reklame på og leveret til adressen, da VandreLiv ikke er defineret som reklame, og DVL-medlemmer har accepteret at modtage bladet som en del af medlemsforholdet.

Jeg håber, min skepsis bliver gjort til skamme, men reelt kan DVL risikere, at man ikke får omdelt bladet på det aftalte tidspunkt. De ringer så til Dansk Vandrelaug, som må sende bladet med posten. Så kommer VandreLiv først ud til medlemmet ca. midt i ulige måneder. Og portoen koster ekstra.

– Ja, der vil komme reklamationer fra medlemmer, som ikke får deres blad på den ønskede omdelingsdag. Men det er der taget højde for ved, at der er afsat 50 stk. til efterforsendelse til den samme pris som ved den rettidige udsendelse, så det ikke ødelægger budgettet. Samtidig har vi aftalt, at de efterforsendelser sendes som pakker via GLS. Derved går der forhåbentlig 1-3 dage fra medlemmet har reklameret, til de modtager bladet. (Skulle det omdeles via brev, ville PostNord bruge op til 5 hverdage + 1-2 dage til pakning og indlevering, da vi kun har 3 indleveringer på en uge.

– Det er helt rigtigt, at FK ikke efterleverer bladet. Det er en proces, som styres i et samarbejde mellem FK og DVL. Når der bruges en ny distributør til efterlevering, øger vi chancen for at bladet kommer frem, hvis årsagen til den manglende levering skyldes, at distributøren har problemer med levere på adressen. Så løser vi det ved, at bladet fortsat leveres med den anden distributør.


Emner