Enebærskoven – Rundemose og Bastemose
Vi vandrer til Enebærskoven. Enebærskoven er en lidt hengemt lokalitet, der fortæller en meget spændende historie - både kulturhistorisk og naturhistorisk.
Her ser vi bl.a. på et birketræ af de helt store. Turen går videre til shelterpladsen ved Rundemose, hvor vi holder pause. Videre til Bastemosens fugletårn og retur til Hareløkkerne. Sværhedsgrad: Blå/3-4/6.
Turen er gratis for medlemmer af Dansk Vandrelaug. Ikke-medlemmer kan gå gratis med på én tur. Ønsker man at gå med på flere ture, må man melde sig ind i Dansk Vandrelaug eller købe et dagspas på 60 kr. pr tur. Dagspas købes på Mobilepay nr. 19460 (eller ved at scanne qr-koden herunder). Vis kvitteringen til turlederen. . (Betalingen er bindende)