Landborgspromenaden – Helsingborg mod syd

Mange kender - eller har været med på den smukke vandreruten op til Sofiero. Sidste gang fik vi endda en kanonsalut fra Kronborg med. Denne gang vil vi gerne vise jer den del af Landborgspromenaden der går mod syd - til Ramlösa Brunnspark.
Blå/4-5/14

Vi mødes som sædvanligt på 1.sal i færgeterminalen på Helsingør station, hvor man kan købe sin billet i automater – det er nemmest at vælge en dagsbillet. Kom i god tid, der kan godt være kø. Vi satser på færgen kl. 10.10.

Når vi er kommet til Helsingborg samles vi neden for den store trappe i Terminalhallen. Turen starter med, at vi går op til Kärnan og begyndelsen på Landborgpromenaden mod syd. Der er masser af spændende ting at se på ruten, så vi gør lige nogle korte stop ved de vigtigste seværdigheder. Når vi er fremme ved Brunnsparken – der var et kendt kursted helt tilbage i 1700-tallet – holder vi frokostpause ved det karakteristiske Pelarhuset i Ramlösaravinen. Derfra går vi tilbage gennem parken og ned mod færgen. Vi skal gennem kvarteret Södra, der adskiller sig markant fra det vi kender fra ruten op mod den kongelige sommerresidens Sofiero.

Landborgspromenaden fortsætter ud mod Raus Kyrka og naturområdet ved Rååens dalgång – men den tur må vi have tilgode til næste gang.

Husk legitimation på denne tur – der kan være paskontrol.

Turen er gratis for medlemmer. Som Ikke-medlem kan du gå gratis med på en tur, inden du melder dig ind i Dansk Vandrelaug. Du får første halvår til halv pris = 147,50 kr. (Normalpris 295 kr.).

Mødested på kort

Indlæser…