Lang lørdag med Salten Langsø rundt
Dejlig lang sommertur rundt om Salten Langsø
Turen er meget afvekslende, med hede, skov, mose og småsøer, der omkranser den langstrakte sø.
Sværhed: blå/4-5/24
Vi lægger ud med sydsiden, hvor vi vandrer ud af en bred grusvej, der tager os forbi det historiske område med flyvepladsen, tyskernes område under 2. verdenskrig og flygtningelejren.
På denne side ligger de store sletter og heden, samt en hel stribe småsøer. Vi passerer flere af de fine søer på vores vej.
På et tidspunkt går vi over en lille træbro, og her har vi et fint kig til begge sider af Salten Langsø, med det lille hjørne der hedder Køge Sø.
På Nordsiden ligger Rye Sønderskov, Høvild Skov og Højkol Skov med stejle, skovklædte skrænter ned mod søen. Her går vi videre på de gode skovstier langs med søen. Den sidste del af turen på nordsiden slutter med en god grusvej, og snart passerer vi den lille bro over Salten Å, og så er vi i mål.
Vi holder pauser med passende mellemrum, og man kan have en ekstra god madpakke med hjemmefra, og godt med væske.
Hunde må ikke medtages.
Turen er gratis for medlemmer. Som Ikke-medlem kan du gå gratis med på en tur, inden du melder dig ind i Dansk Vandrelaug. Du får første halvår til halv pris = 147,50 kr. (Normalpris 295 kr.).