Naturstien fra Ishøj Strandpark til Hedeland (Hedehusene Station)
Naturstien er en varieret rute fra Ishøj Strandpark til Hedeland og forbinder Vestegnens to største friluftsområder.

Vi mødes kl. 9.00 på parkeringspladsen ved ARKEN Museum (stoppestedet for bus 128). Bus 128 kører fra Ishøj Station og ankommer til ARKEN ca. kl. 8.54, men husk at checke turen på hjemmesiden, når datoen for turen nærmer sig, da bustiderne kan ændre sig.
På turen vil vi opleve storslåede landskaber og vild natur, herunder Ishøj Naturpark med Tranegilde Mose og Dyreparken, Lille Vejleå og Thorsbro Vandværk, som i dag er et museum for vandforsyning, Benzonsdal Gods, Solhøj Fælled og meget mere. Der vil undervejs være fortællinger om områdets historie, fund m.v. i tidens løb.
Naturstien slutter ved Hedeland, men vi fortsætter til Hedehusene Station, hvor der er mulighed for tog til henholdsvis Roskilde og København.
Vi går med en hastighed på 4.5 – 5 km/time og holder 3-4 pauser i løbet af turen. Medbring derfor snacks, madpakke og drikkevarer til turen.
Vi håber naturligvis på godt vejr til denne tur Pinselørdag.
Vel mødt til en flot og varieret tur.
Turen er gratis for medlemmer. Som Ikke-medlem kan du gå gratis med på en tur, inden du melder dig ind i Dansk Vandrelaug. Du får første halvår til halv pris.