Rold Skov/Rebild Bakker, Lang Lørdag

Kom friskt med på denne Lang Lørdagsvandring i Rold skov og Rebild Bakker hvor vi får pulsen godt op i nogle af områdets ægte og falske bakker. 

Sværhed: Rød/4-5/23

På denne Lang Lørdagstur i det midthimmerlandske område, skal vi rundt på forskellige lokaliteter i Rold Skov og Rebild Bakker. Vi lægger ud ved Skørping Nykirke og tager syd ud af byen inden vi går ind på forskellige skovveje og skovstier. Nu krydser nu landevejen mod Terndrup og kommer frem til hundeskoven (her kan forekomme løse hunde med ejer). Nu forbi Naturstyrelsens kontor og videre rundt om Mossø, dagens syvende sø/vandhul ud af de femten, som vi passerer, inden vi når Mosskovpavillonen og krydser under jernbanen frem til madpakkehuset.. Tilpas tidspunkt til at indtage dagens medbragte frokost. Efter at madpakkerne er konsumeret tager vi ned og runder Lille Økssø inden vi kommer op til Store Økssø igen og frem til nogle specielle bøgetræer. Efter et stykke gennem skoven når vi frem til udsigtstårnet ”Skovtårnet”, ikke at forveksle med det nyere med samme navn i det sydsjællandske. Vi skal nu op igennem Rebild Bakttrup Mose inden en smule byvandring er nødvendig for at komme tilbage til startpunktet. ker, men for at komme derop, skal vi lige ned gennem Stendalen først. Her er en god bid af turens godt 200 højdemeter. Fra Rebild og DVL-småkagerne drager vi videre østover og når ind i skoven igen. Vi runder nu Ottrup Mose inden vi er tilbage ved udgangspunktet. 

Hunde medtages ikke! 

 

Turen er gratis for medlemmer. Som Ikke-medlem kan du gå gratis med på en tur, inden du melder dig ind i Dansk Vandrelaug. Du får første halvår til halv pris = 147,50 kr. (Normalpris 295 kr.).

Type: -,Vandring Plus,Lang lørdag

Mødested på kort

Indlæser…