Indkaldelse til ordinær generalforsamling i DVL Roskilde den 19. marts 2025 kl. 18.00 – 21.00

Generalforsamliing 2025, vandretur før generalforsamlingen og tilmelding til bespisning.

Hermed indkaldes til den årlige ordinære generalforsamling i DVL Roskilde.

  1. Ordinær generalforsamling afholdes hvert år inden 1. april. Kun medlemmer over 18 år er valgbare. Alle medlemmer har stemmeret.
  2. Indkaldelse sker med mindst 3 ugers varsel. Indkaldelse sker elektronisk.
  3. Forslag, der ønskes behandlet på en generalforsamling, skal være formanden i hænde senest 14 dage før generalforsamlingens afholdelse dvs. senest den 5. marts 2025.

Dagsorden:

  1. Valg af dirigent og referent
  2. Bestyrelsens beretning, herunder fremtidigt arbejde
  3. Regnskab
  4. Indkomne forslag
  5. Valg af:
    1. Formand for 2 år, ulige år. Formanden er på valg i 2025. Bestyrelsen har en formandskandidat.
    2. 1-2 medlemmer for 2 år, ulige år. 1 medlem er på valg i 2025. Medlemmet modtager genvalg. Der kan i henhold til vedtægterne vælges endnu et medlem.
    3. 2 medlemmer for 2 år, lige år. Disse medlemmer er ikke på valg i 2025.
    4. 1-2 suppleanter for 1 år, hvert år. Bestyrelsen har en kandidat.
    5. Bilagsrevisor og -suppleant for 1 år, hvert år
    6. Et antal landsmødedeltagere og evt. en suppleant (følger Landsforeningens vedtægter) – 3 landsmødedeltagere skal vælges i henhold til nye vedtægter vedtaget på landsmøde den 9. november 2024. Bestyrelsen har kandidater til landsmødedeltagere.

     6. Eventuelt

Der vil blive serveret et let traktement i forbindelse med generalforsamlingen. Inden generalforsamlingen vil en af vores turledere have tilrettelagt en lille vandretur, der slutter ved Byens Hus – eller det sted, hvor vi nu afholder generalforsamlingen.

Vi håber selvfølgelig på et stort fremmøde. Af hensyn til forplejning beder vi om tilmelding via hjemmesiden. Tilmeldingen åbner 14 dage før afholdelsen af generalforsamlingen.