Fra Vonsild til Kolding

Vi mødes ved Kolding Busterminal kl. 9:20.
Bussen kører kl. 9:30
til Vonsild, så husk Rejseappen eller evt. basiskort.
Grøn/4-5/12


Kort efter start passerer vi Vonsild Folkeskov, der er en nyplantet skov. Området er ca. 3 hektar, og her er plantet ca. 9.000 træer og buske i 2024.
Vi finder nogle af de nye stier i Vonsild Bakke , og her tager vi en tidlig formiddagspause ved den fine nye hytte med udsigt til en af flere mindre søer i området.
Efter turen gennem det nyere Vonsild passerer vi Dalbyvej, og herefter tager vi stier, som vi ikke så ofte kommer på, ind til Kolding.
Vi kommer gennem to haveforeninger og håber på at kunne indtage vores frokost i den ene haveforenings overdækkede pavillon.
Vi går en tur rundt om Svanesøen og videre ned mod havnen og retur til busterminalen.

Turen er gratis for medlemmer. Som Ikke-medlem kan du gå gratis med på en tur, inden du melder dig ind i Dansk Vandrelaug. Du får første halvår til halv pris = 147,50 kr. (Normalpris 295 kr.).

Mødested på kort

Indlæser…