Herlig sommertur gennem Maglebyskoven og Gjorslev Bøgeskov

Denne tur er på 15 km. Vi går ca. 4 km/t. Vi kommer forbi Garderhøjens lille naturhavn.

Andre skønne steder der passeres er: Køge Sønakke, Gjorslevstien langs vandet, feriekolonien der ligger ved vandet og meget mere. Vel tilbage er der lige ved siden af start – og slutsted, mulighed for at afslutte turen med en velfortjent kop kaffe eller is (for egen regning).

Der er mulighed for offentlig transport fra Køge Station med busrute 108 og 109 til Strøby ladeplads. Om lørdagen er der en bus i timen.

Om morgenen/formiddagen vil rute 108 passe bedst. den afgår fra Køge Station, Østre Banevej kl. 09.10 og er i Strøby ladeplads (Uglemosevej) kl. 09.31.Retur om eftermiddagen afgår rute 108 fra Strøby ladeplads på minuttal 31 på ulige timetal, med ankomst til Køge Station minuttal 54, og rute 109 afgår minuttal 33 på lige timetal med ankomst til Køge station minuttal 56.

Turen er gratis for medlemmer. Som Ikke-medlem kan du gå gratis med på en tur, inden du melder dig ind i Dansk Vandrelaug. Du får første halvår til halv pris = 147,50 kr. (Normalpris 295 kr.).

Mødested på kort

Indlæser…