Skulptur og Græske Myter – Tegners værker i det åbne land TILMELDING

Tag med på en heldagstur med Rudolf Tegners udtryksfulde og fortællende skulpturer. Først rundt i Helsingør. Bagefter rundt i Tegners Statuepark i Rusland og til sidst rundt i det fortryllende landskab. Tilmelding på sms til turleder Karin Brønnum.

Foto: Herakles og Hydraen, Helsingør, Karin Brønnum

Vi starter i centrum af Helsingør og fortsætter i Ruslands unikke natur, som huser Tegners Statuepark og Museum.  

Mætte af kulturelle indtryk afslutter vi med en forfriskende vandretur gennem lyng, mellem eventyrlige enebærtræer og afvekslende skov og englandskaber.

Rudolf Tegner var fra ganske ung optaget af den græske kultur, og mange af hans skulpturer er inspireret af klassisk mytologi. 

Helsingør åbnede by- og hjerterum for nogle af hans store mesterværker. Vi tager en runde til fire markante steder – alle centralt beliggende.

Med tog fra Helsingør når vi Kildekrog St. og går lige op til Tegners Statuepark. 

Vi går rundt og kigger på statuerne i det storslåede landskab, hører historier inspireret af græsk mytologi og nyder efterårets farver.

Vores vej tilbage er en runde i Ruslands unikke landskab med egetræer, lyng, enebær, græssende får og køer og Pandehave Å.

Turen har fokus på Tegners Skulpturer opstillet i det fri, hvor de indgår i harmoni med landskabet. Hvor de kan beses fra alle sider – med nye opdagelser af kunstnerens mangfoldighed og sans for detaljen i historiens dramatiske højdepunkter.

På denne tur giver vi os rigtig god tid og holder flere pauser, så medbring mad og drikke hertil. Det kan godt være lidt vådt nogle steder, så godt fodtøj anbefales. Tempo: Ca. 4 km/t. Turen er delt op med ca. 4 km i Helsingør og 9 km i Rusland.

Turen er gratis for medlemmer. Som Ikke-medlem kan du gå gratis med på en tur, inden du melder dig ind i Dansk Vandrelaug. Du får første halvår til halv pris = 147,50 kr. (Normalpris 295 kr.).

Mødested på kort

Indlæser…