Nice – Vandringer og Museer
Vi kommer rundt om en del små halvøer langs den smukke kystlinje mellem Antibes, Nice og Ventimiglia, og vi vandrer en tur op i de kystnære Alper, hvor vi bl.a. ser pittoreske landsbyer og smukke udsigter.
Undervejs på vores vandringerne besøger vi Picasso Museet i Antibes og museet for moderne kunst, Fondation Maeght. Desuden ser vi middelalderbyer og spiser gode og sunde middelhavsmåltider på vores færd.
VANDRETURE OMKRING NICE
Vi mødes Fredag den 8. januar 2027 kl. 14:30 på hotel Lakmi Best Western Hôtel, 44 Av. du Marechal Foch, 06000 Nice, Frankrig.
Turen slutter Fredag den 15. januar efter morgenmaden.
Pris:
Pris for enkeltværelse: kr. 10.600
Pris for delt dobbeltværelse: kr. 8.500
Prisen omfatter hotel, de fleste måltider, lokaltransport, museumsbesøg. For detaljer se dagsprogram.
Prisen omfatter ikke transport til og fra hotellet på ankomstdag og afrejsedag (flybilletter og tog fra lufthavn). Ej heller transport fra Nice lufthavn til hotellet.
Tag evt. letbanen fra Lufthavnen til stoppestedet Jean Medicin. Billet købes i Terminal 1 eller 2. Pris 10 euro for en returbillet. Alternativt kan man gå ca. 600 m. langs letbanen til stoppestedet Grand Arenas. Herfra koster billetten knap 2 euro. Stå af på stoppestedet Jean Médecin, herfra er der nogle hundrede meter til hotellet.
Problemer med at finde hotellet? Ring 0045 2194 7602 (Charlotte) – 2346 0542 (Vibeke)

Mad og forplejning:
Vi bor på et trestjernet hotel centralt i Nice. Herfra er der let adgang til offentlig transport, til byens berømte pladser, Massena og Garibaldi, den gamle bydel og Promenade des Anglais.
Vi spiser Best Western-hotellets morgenmadsbuffet, frokost eller aftensmad vil være hhv. på restaurant eller en sandwich.
Mange dage er med fuld pension. Dog er en frokost og to middage for egen regning.
Klima:
Dagene vil ofte være som på en dejlig, dansk forårsdag, men nætterne er kolde. Det kan regne, så husk regntøj og varmt tøj.

Sværhedsgrad:
Turene er af svingende sværhedsgrad. Det forventes, som udgangspunkt at alle deltager i alle ture. En god grundform er en betingelse for deltagelse, desuden skal man kunne gå på ujævnt underlag. Op- og nedstigninger kan være krævende.
Området:
På de mange små halvøer langs middelhavskysten mellem Juan-Les-Pin og den franskitalienske grænse ligger nogle af verdens dyreste byggegrunde. Der er imidlertid mange steder kystnære stier, der sikrer offentligheden adgang til de umådeligt smukke klippekyster med blandt meget andet de karakteristiske pinjetræer. Baglandet er kuperet og stenet og byder på flotte udsigter over kysten.
Vandreture:
Vi vandrer på udvalgte strækninger langs kysten mellem Juan-Les-Pin og Ventimiglia, der frem til den italienske grænse ligger i departementet Alpes-Maritime.
Vi har valgt at gå rundt om Cap Martin og Cap d’Antibes og måske Cap d’Ail med udsigt til Middelhav og klipper. På Cap Martin går vi på en kort strækning på en jernafsats, der hænger ud fra klippen. På disse ture er der ikke de store stigninger.
Desuden går vi op i områderne nord for Eze og Roquebrune. Turen fra Eze går fra det lave plateau ved kysten op til Park de Grande Corniche og videre til Nice, med en samlet stigning på 7-800 m.
Fra Carnoles går vi til Gorbio og videre mod Col de la Madone, hvis vi når helt op, er der en samlet stigning på 1100 m. (der er mulighed for at vente i Gorbio – stigning 666 m.). Vi går langsomt op og holder de fornødne pustepauser.
I Vence går vi fra Cagnes-sur-Mer langs floden Le Loup og gennem et meget provencalsk landskab op til Fondation Maight.
Hvis omstændighederne kræver det, fx vejrliget, vil turene blive omlagt.

Museer:
I Antibes tager vi på Picasso Museet, der har til huse i en borg fra slutningen af 1300-tallet. Bygningen i sig selv er en oplevelse. Picasso boede der i et halvt år i 1946 og donerede en række værker til stedet, bl.a. maleriet La Joie de vivre (glæden ved livet), der vitterligt gør beskueren glad.
Ved Vence besøger vi Fondation Maeght, der er museet for moderne kunst. Det ligger pittoresk i et provencalsk landskab og råder over de flotteste samlinger af moderne kunst.
Begge museer er selv for den mindre kunstinteresserede en stor oplevelse.
Husk:
Medbring pas, blåt sygesikringskort, dagtursrygsæk, gode vandresko, vandrestave, termokande, vanddunk, solcreme, regntøj, varmt tøj.
Vær opmærksom på, at en hjemrejseforsikring er nødvendig.
Oplys venligst, hvis du er vegetar eller har allergi.
Vi håber, at alle deltagere vil være med til at bidrage til den gode stemning på en hyggelig og interessant tur.
Vel mødt!
Tilmelding starter 10. september kl. 18:00. Der er plads til 12 deltagere.