Vejle – Bølgen, Fjordenhus og havn II
Vi starter ved Skyttehuset på nordsiden af Vejle Fjord og derfra ind til Bølgen og Fjordenhus. På tilbagevejen gennem den nye del af havnebyen med 9 punkthuse, kanaler og anlæg. Vi slutter ved Skyttehuset med mange spændende træer og molen.
Grøn/3-4/5
Bølgen, Vejle
I Vejle har man valgt at bevare erhvervshavnen inderst og satse på boliger og oplevelser yderst ved den smukke fjord – resultatet er et spændende område med den dejlige sti langs Fjorden, det spændende boligbyggeri Bølgen og det utrolige og fantasifulde Fjordenhus med sine 28 m højde.
Yderst på Havnen er der Lystbådehavn, Kajakklubben og faciliteter, der byder til ophold og gåture på træbroer langs vandet, broer over kanaler samt caféer og spisesteder.
Dele af Vejle ligger lavt, så man har problemer med regnvand ved kraftige regnskyl. Her har man etableret et stisystem med regnvandsbassiner og grøfter, der går fra Vejle By til Havnen. I Vejle har man udfordringer med miljøet og klimaet i Fjorden, her ser vi på nogle af de tiltag, som Vejle har satset på, og hvis vi er heldige ser vi marsvin, der trodser bekymringerne.
Turen slutter ved Skyttehushaven, som er Vejles udflugtssted med oplevelser, spændende træer og den spændende stenmole, hvor man kommer langt ud i Vejle Fjord og får en flot udsigt over by og bro.
Kaffen tager på en af træbroerne.
I løbet af sommeren 2026 vil vi lave ture til havnene i Haderslev, Vejle, Fredericia og Kolding

Fjordenhus, Vejle

Kajakklubben, Vejle

Havneøen, Vejle

Figur: Symbol for Broen og Byen
Turen er gratis for medlemmer. Som Ikke-medlem kan du gå gratis med på en tur, inden du melder dig ind i Dansk Vandrelaug. Du får første halvår til halv pris = 147,50 kr. (Normalpris 295 kr.).