Fotos fra de seneste ture

DVL Sønderjylland holdt sin sommerafslutning på Baagø. Det blev en dejlig tur trods høj sol, ca. 35 grader og meget lidt vind. Turlederne Helga og Hanne havde fået fat i Kenneth, der er turleder i Fyns Afdelingen, til at lede os rundt på øen.

Bågø fyrtårn

Baagø fyrtårn, foto: Andrea Terp

Bustur til Baagø

Baagø's ortodokse kirke
Baagø’s ortodokse kirke, foto: Bent Sørensen

Baagø’s ortodokse kirke – Ortodoks betyder “den rette tro” eller ”bog-tro”, hvad stemmer overens med kirkens opfattelse som den “oprindelige kristendom”. Siden 2012 har Amvrosija, der er russisk nonne, bestyret den russisk ortodokse kirke på Baagø.

Se billederne her>>

 


Rundt om Valsbøl Strømmen, Sydslesvig

Valsbøl Strømmen
Valsbøl Strømmen, foto: Peter Steg

Vandrer langs Valsbøl Strømmen – Åen her går i bunden af en istidsdal, hvor ådalen aldrig er blevet udnyttet af bønderne til græsning eller af skovvæsnet. Dalen er derfor stadig urørt, ja – Måske siden istiden.

Se billederne her>>